Voor boekenliefhebbers gaat er niets boven lekker tot rust komen met een goed boek. Boeken zijn middelen die de deur openen naar nieuwe werelden, nieuwe culturen en nieuwe manieren om dingen te zien. Een fijne bijkomstigheid voor de boekenwurmen onder ons is dat regelmatig lezen geweldig is voor je hersenen. Het verbetert cognitieve vaardigheden, zoals je abstracte denkvermogen, verbeelding, concentratie en geheugen. 

Daarnaast voorkomt het ook degeneratieve hersenziekten, zoals je in mijn blog 12 redenen waarom lezen zo goed en gezond is al hebt kunnen lezen. Bovendien is het lezen van boeken ontspannend, omdat het ons cortisolniveau in de hersenen vermindert en je trekt je even lekker terug in je boek. Je sluit je als het ware af voor de buitenwereld.

Lezen en professioneel succes
Een team van de Universiteit van Oxford analyseerde meer dan 20 jaar de gewoonten en activiteiten van bijna 20.000 jongeren. Ze wilden zien welke activiteiten professioneel succes konden voorspellen op een leeftijd van 30 jaar. Alleen lezen leek invloed te hebben op professioneel succes: geen enkele andere activiteit, zoals sport of films, had enig effect.

De linkerhersenhelft wordt getraind
Volgens neuroloog Stanislas Dehaene, voorzitter van Experimentele Psychologie aan het Collège de France, verandert onze leesvaardigheid onze hersenen. In sommige opzichten werkt ons brein namelijk als een spier en tijdens het lezen wordt deze spier volop gebruikt. Telkens wanneer we beginnen te lezen treedt de linkerhelft in werking. Die draait op volle toeren om verschillende gebieden te activeren.

Deze neuroloog zegt dat een lezer meer grijze massa en neuronen in zijn hersenen heeft dan mensen die niet lezen.

Lezen is dus zonder twijfel een van de meest waardevolle hulpmiddelen die we hebben om onze hersenen te ontwikkelen. En doordat we met lezen onze gedachten trainen, stimuleren we tegelijkertijd onze concentratie. 

19 Proefpersonen lezen een roman
Onderzoekers aan de Emory university (Atlanta, VS) wilden de effecten van lezen op het brein letterlijk in kaart brengen. Ze vroegen 19 proefpersonen om elke avond een roman te lezen. Elke ochtend werd hun breinconnectiviteit gemeten om te kijken wat het effect was van het lezen die vorige avond, om zo een kaart te maken van hersengebieden die betrokken zijn bij lezen. Twee gebieden – de linker gyrus angularis en de rechter temporele gyrus – bleken de centrale knooppunten te zijn van deze ‘lezende-brein kaart’. Beide gebieden zijn betrokken bij semantiek* en helpen ons geschreven tekst te begrijpen. 

Maar ook de somatosensorische hersenschors raakte geactiveerd. Dit gebied verwerkt en integreert lichamelijke sensaties (zoals tast), wat betekent dat we waarschijnlijk meer doen tijdens het lezen dan we denken. Met elk woord (her)beleeft het brein een actie of waarneming, wat verdere betekenis geeft aan de letters die we zien.

* De semantiek of betekenisleer is een wetenschap die zich bezighoudt met de betekenis van symbolen, waarbij het in het bijzonder de bouwstenen van natuurlijke talen die voor de communicatie dienen ofwel woorden en zinnen betreft.

Alsof we het zelf beleven
Psychologe Nicole K. Speer van de universiteit van Washington bevestigt dit; zij zegt dat we door te lezen de dingen die we ons inbeelden, opnieuw creëren. De hersengebieden die geactiveerd worden tijdens het lezen laten het namelijk aanvoelen alsof wij de ervaringen van de personages zelf beleven. 

‘Boeken openen je geest,
verruimen je geest
en versterken je zoals niets anders kan.’

-William Feather-

Dat is voor mij heel herkenbaar; ik kan zó opgaan in de hoofdpersoon, dat ik ben waar hij of zij is, dat ik zie wat hij of zij ziet en bijna ruik wat de hoofdpersoon ruikt. Bizar natuurlijk, maar zo spelen echt goede auteurs dus feilloos in op onze zintuigen. En die zintuiglijke leeservaring zorgt ervoor dat het voelt of we het verhaal uit het boek zelf beleven. Interessant toch?

Bronnen: verkenjegeest.com, blog.donders.ru.nl

Over de auteur:

Foto van Marije van den Bovenkamp

Marije van den Bovenkamp

Schrijfcoach & eindredacteur

Jouw persoonlijke schrijfcoach en eindredacteur in Granada. Ik gun en geef jou schrijftijd – in Spanje of online – en help je om blogs, e-books, webteksten en boeken te schrijven vanuit rust, focus en plezier. Ik redigeer ook met passie en kritische blik jouw teksten en manuscripten. Zelf ben ik auteur van Blog Zinnig & Zuiver en twee kinderboeken: Elfjes bestaan en Elfjes in alle kleuren.

www.schrijfzin.com

www.blogzinnig.nl

Al haar blogs

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Wekelijkse nieuwsbrief

Schrijf je hier in om wekelijks de nieuwste blogs te ontvangen.