Stel je eens voor dat we in volledige harmonie gezond en sociaal met elkaar samenleven. Voor een groot deel zelfvoorzienend. Klinkt als een ideale wereld, toch? En het kan! Het gebeurt namelijk al in de Blue Zones. Ik vind het fascinerend. In mijn komende blogs ga ik je meenemen in wat Blue Zones zijn én hoe dit er in Nederland, voor jou en mij uit kan zien.
Blue Zones zijn zeker op vijf plekken in de wereld geïdentificeerd en hebben een aantal zaken met elkaar gemeen. Deze vijf plekken zijn:
– Okinawa in Japan,
– Sardinië in Italië
– Loma Londa in Californië
– Nicoya in Costa Rica
– Ikaria in Griekenland
Gezond en optimistisch oud worden
Allemaal zijn het plekken waar mensen gezond en optimistisch oud worden. De mensen leven samen in een gemeenschap, hebben een doel met hun eigen leven (Ikigai genoemd). En dit is niet groots en meeslepend, maar juist klein en tastbaar, zoals elke ochtend de moestuin bijhouden. Ze leven een matig intensief leven, wat betekent dat de mensen buiten in de natuur actief zijn, wandelend, werkend in de moestuin. Er is vertrouwen in elkaar en in de samenleving, men zoekt elkaar op. De basis is een positief mensbeeld.
Hun voedingspatroon is grotendeels plantaardig en met name de consumptie is tot 80% van wat je denkt nodig te hebben. Er wordt met mate gegeten, wat voornamelijk bestaat uit groenten en fruit van eigen land of uit de buurt.
De gemeenschapszin bestaat zowel uit een praatje met de buren op straat als vrijwilligerswerk en de samenkomsten om samen te sjoelen, te kaarten en discussies te voeren. Ook een goede relatie met vrienden en familie is belangrijk.
Wat is Ikigai?
Ikigai is het tastbare, levensdoel waarvoor je elke dag opstaat. Dit zorgt voor tevredenheid, geluk en betekenis in het leven. Als je dit ontdekt dan bestaat het concept pensionering niet meer.
Rust in je dagritme
Hoe kan je dit nu naar onze tijd, onze manier van leven vertalen? Dit zit hem volgens mij deels in meer rust, ritme, ruimte creëren en vertrouwen. Rust in je dagritme. Op vaste tijden opstaan en gezien ons klimaat zal dit zo tussen 6.00-7.00 uur zijn. De dag in rust beginnen kan door een meditatie te doen, een deel van een boek te lezen én door een wandeling van 20-30 minuten te maken, vóór het ontbijt. Neem de tijd in de ochtend om 5 minuten stil te staan bij datgene wat vandaag het belangrijkste is; wat is hetgeen waarvoor je voor jezelf vandaag uit bed bent gekomen?
Seizoensgroenten en -fruit
Steeds meer mensen hebben hun eigen moestuin aan huis of op een tuinencomplex. Ook zijn er steeds meer pluktuinen en kan je groenten en fruit direct bij de tuinder in de buurt kopen. We worden ons ook meer bewust van het seizoen en waar onze groente en fruit vandaan komen. Zo kan je lokale producten en seizoensgroenten en fruit in de supermarkt kopen.
Wandelen
Bewegen gaat om matig intensief en in de natuur zijn. Nederland is daar uitermate geschikt voor, gezien de goede infrastructuur van fiets- en wandelpaden. Geniet van wat er om je heen is én maak een praatje onderweg.
Een positief mensbeeld
We kunnen ook uitgaan van een positief mensbeeld, zoals beschreven in het boek ‘De meeste mensen deugen’ van Rutger Bregman. Nederland is daarnaast een land waar een goede basis ligt om uit te gaan van vertrouwen, dit is onderdeel van de cultuur in Noordwest-Europa. In één van mijn volgende blogs zal ik hier verder op ingaan.
Op zoek naar je eigen Ikigai
Het ontdekken van je eigen Ikigai is het vinden van de combinatie tussen je talenten, je ambacht en daarmee tot je levensdoel komen. Het is één van de bouwstenen op tot een Blue Zone te komen. Het proces om je Ikigai te ontdekken vind ik iets magisch en geeft mij veel rust, ruimte en ook een beetje verwarring.
Wil je ook op zoek naar je eigen Ikigai? Meld je dan via contact@ynskelooije.nl aan voor een gratis online kennismakingsgesprek met mij.
Dit delen:
- Klik om op LinkedIn te delen (Opent in een nieuw venster) LinkedIn
- Klik om te delen op Facebook (Opent in een nieuw venster) Facebook
- Klik om te delen op X (Opent in een nieuw venster) X
- Klik om dit te e-mailen naar een vriend (Opent in een nieuw venster) E-mail
- Klik om af te drukken (Opent in een nieuw venster) Print






Eén reactie
Mooi verwoord en herkenbaar en inspirerend tegelijk, ik kijk uit naar je volgende blog.