Van 4 t/m 15 oktober 2023 is het weer Kinderboekenweek. Dit jaar is het thema ‘Bij mij thuis’. Ik vind het een prachtig thema én een geweldige startzin om op door te schrijven. Bij mij komt er direct ontzettend veel naar boven!

Bij mij thuis hadden we op vrijdagavond altijd een ‘schoteltje’. Dit schoteltje stond symbool voor een televisie-avond met het gezin waarbij mijn zus en ik wat langer mochten opblijven. Om 20:30 uur werd er een schoteltje op de salontafel gezet met allerlei lekkers erop: roomsoesjes, stroopwafels, chocolade, noga… Iedere week was het weer een verrassing wat mijn moeder had gekocht.

Iedere gezinssituatie is anders
Zo kan ik nog uren doorschrijven op deze zin en dan komen er als vanzelf unieke voorbeelden van hoe het er bij mij thuis aan toe ging. Uniek, want iedere gezinssituatie is anders. Mijn eigen kinderen groeiden op in een samengesteld gezin, en in twee huizen. Hun verhaal zal dus heel anders zijn. Interessant toch? Het zijn ook mooie openingen om met elkaar te delen in de klas, zo krijgen kinderen een veel beter beeld van de gezinssituaties van hun mede-leerlingen. En daardoor meer begrip.

Praten over de verschillen
Op kinderboeken.nl lees ik dan ook: “Thuis betekent voor iedereen iets anders en thuis bestaat in veel verschillende vormen. Deze diversiteit vieren we dit jaar en we praten we over de verschillen en gelijkenissen. Hoe kan dat beter dan met boeken? Want ook in boeken komen allerlei thuissituaties aan bod en daardoor stimuleren deze verhalen om het gesprek aan te gaan. Lees over thuissituaties in verre landen of leer van alles over verschillende huizen. Niet ieder huis hoeft een thuis te zijn.”

De betekenis van de kleur bruin
Uit mijn kinderboek ‘Elfjes in alle kleuren’ koos ik bovenstaande illustratie van de kleur bruin. In dit boek vertellen alle elfjes iets over de betekenis van een kleur. In korte gedichtjes – elfjes dus – begrijpen kinderen dan wat een bepaalde kleur voor hen kan doen, hoe die kleur hen kan helpen. Zo staat de kleur bruin onder andere voor huiselijk. Ik citeer mijn kleur- en bloeicoach Anne-Lies Smal:

“Bruin is een lekkere aardse kleur. Ze helpt je om met beide benen op de grond te staan – en dus niet te veel in je hoofd te zitten. Ze helpt je om het leven simpel te houden, zonder ruis, en om het rustig aan te doen. Deze kleur staat voor huiselijk, voor gezelligheid, voor avontuur binnen in plaats van buiten. Denk aan familietradities, lekker eten zoals chocola en heel veel appeltaart. Die mooie, lekkere, nuchtere bruin wil warmte geven en je een veilige haven bieden.”

Elfjes in alle kleuren
Geniet jij ook zo van de Kinderboekenweek? En wil jij ‘Elfjes in alle kleuren’ bestellen of cadeau geven? Doe dat dan rechtstreeks bij mijn uitgever, Droomvallei. Zij pakt het zó leuk in, met allerlei fijne extra’s waar jij en je kind heel blij van worden.

Illustraties: door Maureen Hennep

Over de auteur:

Foto van Marije van den Bovenkamp

Marije van den Bovenkamp

Schrijfcoach & eindredacteur

Jouw persoonlijke schrijfcoach en eindredacteur in Granada. Ik gun en geef jou schrijftijd – in Spanje of online – en help je om blogs, e-books, webteksten en boeken te schrijven vanuit rust, focus en plezier. Ik redigeer ook met passie en kritische blik jouw teksten en manuscripten. Zelf ben ik auteur van Blog Zinnig & Zuiver en twee kinderboeken: Elfjes bestaan en Elfjes in alle kleuren.

www.schrijfzin.com

www.blogzinnig.nl

Al haar blogs

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Wekelijkse nieuwsbrief

Schrijf je hier in om wekelijks de nieuwste blogs te ontvangen.